Školní jídelna. Nejen strava, ale také prostředí. Jak na to?

školní jídelní set Pull v jídelně

Vyhláška o školním stravování stanovuje požadavky na výživovou hodnotu jídel pro školáky, nicméně zdaleka neřeší kvalitu používaných surovin a už vůbec ne prostředí ani to, jaký je vhodný nábytek do školní jídelny a jak vlastně jídelnu zařídit. Přitom je známo, že jíme všemi smysly, které nám pomáhají živiny v jídle naplno využít. Při jídle bychom se měli cítit příjemně. Jde to i ve školní jídelně?

Jak to se školními jídelnami začalo?

 „Školní jídelna je stravovací zařízení na mateřských, základních, středních, vyšších odborných školách a konzervatořích. Slouží ke společnému stravování žáků, studentů, učitelů a nepedagogických pracovníků, někdy také cizích strávníků, např. důchodců, zaměstnanců firem apod.“ (Wikipedia)

Tradice školních jídelen, jak je známe dnes, se začala formovat po roce 1945. Zatímco do té doby bylo školní stravování zajišťované nesystematicky různými charitativními organizacemi, po roce 1945 se objevují snahy o vytvoření systému, který bude zajišťovat zdravé školní stravování dostupné pro všechny. Ministerstvo školství již tehdy vytvořilo závazné normy, podle kterých se jídlo vařilo. Ani tehdy, ani dnes se však nikdo nezabýval tím, jak vytvořit vhodné prostředí, ve kterém se strávníci budou cítit dobře.

Lépe chutná v klidu…

Přestávka na oběd je v průběhu školního dne naprosto klíčová. Žáci a studenti musí během poměrně krátké doby načerpat dostatek sil a osvěžení, aby se dokázali soustředit na další výuku. Zdravému zažívání nesvědčí spěch, ani příliš neklidné prostředí. Obvyklým nešvarem ve školních jídelnách je nadměrný hluk způsobený posouváním jídelních židlí.

Hluk ve školní jídelně lze mírnit akustickými podhledy nebo mobilními protihlukovými panely. Také doporučujeme vhodně zvolit podlahovou krytinu a nohy židlí opatřit gumovými koncovkami. Zcela nejefektivnějším řešením hluku ve školních jídelnách je absolutní eliminace pohybu židlí. Toho lze docílit instalací jídelních setů, u kterých jsou sedáky připevněné na konstrukci uchycené k podnoži stolu.

 

Školní jídelna. Pořád jídelna?

Jenomže… „V naší škole v jídelně pořádáme akce pro rodiče a veřejnost.“ „A u nás ve školní jídelně hrajeme divadlo.“ V případech, kdy má být vaše jídelna multifunkčním prostorem, naopak doporučujeme snadno manipulovatelný nábytek do školní jídelny. Lehké plastové stohovatelné židle a jídelní stoly, které můžete snadno kdykoli přesunout. V takovém případě se vám hluk v jídelně odstranit nepodaří, ale tím spíše je třeba se zaměřit na jiné aspekty, které žákům a studentům pobyt v jídelně zpříjemní.

Začněte volbou designu jídelních stolů a jídelních židlí. Pečlivě vybírejte materiály, které se snadno udržují, a barvy, které podporují chuť k jídlu, uklidňují a vytvoří v jídelně příjemnou atmosféru. Design interiéru můžete snadno a rychle tematicky přizpůsobovat chystaným akcím například používáním ubrusů. Pro další zkrášlování a zpříjemňování interiéru se meze nekladou – nebojte se umístit na stoly vázy s květinami, karafy s vodou nebo nějakou dekoraci. A pak už jen sledujte, jak dětem chutná…

Potřebujete poradit s výběrem nábytku do školní jídelny, nebo jídelnu kompletně navrhnout? Napište nám na info@skolicky.cz nebo zavolejte na tel. 220 190 630.

Autor: Pavlína Sobolová