Šatní skříňky ve škole… láska, pořádek, estetika a funkce

žáci u kovové šatní skříňky

Viděli jste někdy nějaký film nebo seriál ze školního prostředí? Zbytečný dotaz, že? A všimli jste si, že nejvíce dialogů a dětských lásek se odehrává v prostoru šaten nebo přímo u kovových šatních skříněk? Jistě, v tomto prostředí žáci tráví jen okrajový čas. Všichni jsme absolvovali povinnou školní docházku, a tak dobře víme, že většinu času děti tráví ve třídách a učebnách. Nicméně sociální kontakty a první lásky vznikaly hlavně o přestávkách. A velmi často na šatní lavičce u šatní skříňky, která bez ohledu na svůj design vypadala super atraktivně, když u ní zrovna stála Katka z vedlejší třídy nebo Míša, který chodil o třídu výš…

Školní šatna. Jak to vidí učitel?

Z pragmatického učitelského pohledu jsou šatní skříňky nepostradatelný nábytek, bez kterého by ve škole nešlo udržet pořádek. Díky školním šatnám mládež školou povinná chodí po škole v přezuvkách a ne v zablácené (často stylové) sportovní obuvi, v níž mladý sportovec ráno sprintoval na autobus… případně zvládl „přespolní“ běžeckou zkratku přes park, aby mu školník nezavřel školu před nosem.

Jak se na šatní skříňky do školy dívá projektant?

Šatny jsou ve školních prostorách umístěny buď v samostatných místnostech (často v suterénu), nebo se na umístění šatních skříněk, věšáků a laviček využívá prostor na chodbách. V tom případě šatní skříňky často plní významnou estetickou funkci. Zejména u kovových šatních skříněk lze volit různé barevné kombinace dvířek a prostor chodby tak krásně zútulnit.

Nejpoužívanějším materiálem na výrobku kovových šatních skříněk je ocelový plech, na který se aplikuje komaxitová (prášková) barva ve velmi široké škále barev. Školám to často umožňuje vytvořit jedinečný, originální design svých prostor, který podtrhuje punc jedinečnosti a charakteru dané školy. Nevtíravou barevnou kombinací a prostřídáním různých předem promyšlených barevných kombinací na dvířkách lze vždy dosáhnout originální vizuální dojem.

Návrh různých barevných kombinací může vypadat třeba takhle…

 

Příkladem krásného výsledku zdařilé barevné kombinace je školní šatna v Základní škole Tupolevova, kterou jsme kompletně zařizovali v roce 2019.

ZŠ Tupolevova_Šatní skříňky
ZŠ Tupolevova_kovové šatní skříňky

Jak se na šatní skříňky díváme v MY DVA?

Náš pohled na šatny a školní nábytek do šaten je ještě trochu složitější. My jako dodavatel musíme při zařizování těchto prostorů myslet nejen na estetické hledisko, ale také na funkčnost, ergonomii a hygienu. Většinu těchto požadavků splňuje šatní skříňka už jen díky svému designu, konstrukci a použitému materiálu. Nicméně nejvýznamnější vliv na bezpečnost v prostoru šaten má samotné rozmístění šatních skříněk a laviček.

A přesně to je naše práce. Naši projektanti prostory šaten navrhnou v dispozičním řešení podle platných norem, které všechny výše uvedené požadavky na funkčnost, ergonomii a hygienu zohledňuje. Designéři doporučí barevné provedení, obchodní manažer vyřídí objednávku a montážní tým řady šatníků ve škole umístí a smontuje. A pak už se zase vracíme na začátek – k dětem. Petr z 3. B si u své šatní skříňky dohodne rande se Zuzkou s 3. A… a pan školník dohlédne, aby si ti zamilovaní špunti za sebou zamkli dvířka u svých šatních skříněk…

rozvržení kovových šatních skříněk
Ukázka zpracovaného dispozičního řešení šatny

S navržením dispozičního řešení a barevného provedení šatních skříněk ve vaší škole vám rádi pomůžeme. Napište nám na info@skolicky.cz nebo zavolejte na tel. 220 190 630.

Autor: Pavlína Sobolová a Alexander Kováč