Interiér ZŠ Zličín. A co na to paní ředitelka?

ředitelka zákldní školy zličín

V článku Interiér základní školy na Zličíně od MY DVA. Od A do Z… jsme vás vzali na prohlídku. Líbila se vám? Představili jsem vám několik místností ve škole, kterou jsme kompletně zařídili. A jak byla s naší prací spokojená ředitelka školy, Mgr. Vladimíra Šimáčková?

Nová budova základní školy v Míšovické ulici se začala stavět v době, když jsem nastoupila do funkce ředitelky zličínské základní a mateřské školy. To, že jsem byla u začátku stavby, mi umožnilo ještě mírně ovlivnit interiér, spoluúčastnit se výběru obkladů, linoleí, prosadit průzory ve dveřích učeben, posunout vnitřní uspořádání směrem k funkčnosti jako celku a dodat uspořádání interiéru následující myšlenku. Čím mladší je žák školy, tím obývá nižší patro a roste nejen svou výškou, ale i vědomostmi a dovednostmi – směrem ke slunci. Zpočátku je mu oporou pevná půda, proto je přízemí vytvořeno tak, aby navozovalo dojem země.

Osvojením základního trivia, ale i vlivem pedagogického působení, seznámením se zákonitostmi přírody, enviromentální výchovy, uvědoměním, jak hospodařit s přírodními zdroji, se z druhého nadzemního podlaží znázorňující zelenou přírodu posouvají do třetího podlaží, jehož dominanty tvoří barva modrá, barva vody a vzduchu.

Nejvyšší ročníky mají kmenové učebny v patře, které je věnováno slunci v souladu s jedním z citátů, které doplňují interiér společně s fotografiemi: „Každý září jako měsíc, jako hvězdy, jako slunce. Každý září. Přidej se.“ (J. Lennon).

Vždycky jsem byla přesvědčená, že nejen lidé, ale i estetická úroveň školy hraje velkou úlohu při vzdělávání. Chtěla jsem, aby se zde cítili dobře nejen žáci, ale i pedagogové a další zaměstnanci školy. Také jsem si říkala, že budujeme prostředí ne pro dalších 10 let, ale třeba i 50 nebo déle.

Inspiraci k zařízení a vybavení budovy jsem hledala na školách u nás i v zahraničí, například uspořádání počítačové učebny se mi jevilo nejefektivnější v Londýně, pracovní stoly výtvarné učebny žáků mě nejvíce oslovily ve Švédsku.

Samotná stavba čtyřpatrové budovy trvala téměř rok a půl.

Teď, když je hotovo, mohu říci, že některé realizace vypadají ve skutečnosti ještě lépe, než jsem si představovala. Prodloužené učebny prvních ročníků mají originální žákovské lavice, které se dají uspořádat do různých tvarů podle potřeb pedagoga. Za „Top“ učebny považuji jazykovou laboratoř, dílnu s robotikou, přírodovědnou a výtvarnou učebnu.

Zásluhu na tom, že učebny žáků, kabinety, sborovny, ale především odborné učebny splňují požadavky moderní doby, že nábytek v nové škole je estetický, nápaditý, funkční a kvalitní, má právě společnost MY DVA group. Spolupráce z jejich strany podle mne probíhala na „jedničku“, na všechna naše přání okamžitě reagovali nabídkou ve svém katalogu. A co neměli, vytvořili na míru.

Jednání se zástupci MY DVA group bylo vždy velmi příjemné a profesionální. Jsou to odborníci na svém místě a já doufám, že třeba takoví lidé a profesionálové vyrostou třeba i z některých našich současných žáků.“ Napsala Mgr. Vladimíra Šimáčková, ředitelka základní školy Zličín.

Paní ředitelko, děkujeme Vám. Za tuto úžasnou referenci a také za to, že jsme mohli vaši školu rozzářit.

Autor: Mgr. Vladimíra Šimáčková a Barbora Pódová